W wyniku przejścia przez teren gminy Fajsławice gwałtownej burzy z silnym wiatrem, ulewnym deszczem oraz gradem uszkodzonych zostało wiele budynków mieszkalnych i gospodarczych.
Na dwóch budynkach mieszkalnych nawałnica całkowicie uszkodziła dachy, a pomieszczenia zostały całkowicie zalane.
Na budynku w miejscowości Fajsławice w całości zerwany został dach wraz z konstrukcją więźby dachowej, całkowitemu zniszczeniu uległa 1 ściana szczytowa i 2 ściany kolankowe. Wszystkie pomieszczenia wewnątrz domu, ściany wewnętrzne wraz z matami, sufity z ociepleniem oraz podłogi zostały zalane przez deszcz. Również wszystkie meble, piec CO, wyposażenie kuchenne i łazienkowe oraz ubrania zostały zalane przez deszcz
Na budynku w miejscowości Boniewo w połowie został zerwany dach wraz z konstrukcją więźby dachowej. 4 pomieszczenia wewnątrz domu, ściany wewnętrzne, sufity oraz podłogi, a także meble i ubrania zostały zalane przez deszcz.
Ponadto na kilkunastu budynkach gospodarczych (stodoły i garaże) uszkodzone zostały dachy, częściowo pozrywane pokrycia dachowe. Podtopieniu uległo także kilka gospodarstw.
Uszkodzona została infrastruktura elektryczna na części gminy. Powalone drzewa uszkodziły słupy i linie energetyczne – występowały braki zasilania w energię elektryczną u wielu odbiorców prywatnych w kilku miejscowościach na terenie gminy. Zakład energetyczny nadal usuwa awarie zasilania.
Uszkodzona została infrastruktura drogowa na drogach gminnych i powiatowych. Na kilku drogach gminnych woda spowodowała osuwiska poboczy, powstały wyrwy i niebezpieczny brak poboczy. Na przestrzeni ok. 2 km dróg powiatowych trzeba udrożnić rowy i przepusty. Podobnie na drogach gminnych również należy oczyścić rowy, udrożnić przepusty i zebrać naniesione błoto. Na kilku kilometrach dróg gminnych, w tym do pól uprawnych trwa wyrównywanie terenu ciężkim sprzętem.
Wszystkie prace koordynowane są przez powołany przez Wójta Gminy – Gminny Sztab Kryzysowy. Wójt Gminy Fajsławice poprzez Ośrodek Pomocy Społecznej w Fajsławicach zwrócił się z prośbą do Wojewody Lubelskiego o przyznanie pomocy finansowej ze środków budżetu państwa oraz z rezerwy celowej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, w formie zasiłków celowych dla osób najbardziej potrzebujących.
Serdecznie dziękujemy wszystkim druhom z gminnych jednostek OSP, a także jednostek PSP Krasnystaw za ogromną pomoc jaką wykazały niezwłocznie po ustaniu nawałnicy. Strażacy zajęli się usuwaniem skutków żywiołu. Druhowie usuwali powalone drzewa z dróg i z budynków, wypompowywali wodę z zalanych budynków i piwnic. Wynajęte przez Gminę 2 spycharki udrażniały przejazdy drogami gminnymi. Prace te trwają cały czas, gdyż zakres zniszczeń drogowych jest bardzo duży.
Podziękowania kierujemy również w stronę pracowników urzędu gminy, radnych i sołtysów, którzy z zaangażowaniem włączyli się we wszelkie prace.
Szczególne wyrazy wdzięczności składamy radnemu Panu Kamilowi Rozwałce oraz sołtysowi wsi Siedliska Drugie Panu Zbigniewowi Wardzie za dużą pomoc i czas poświęcony na porządkowanie dróg gminnych.
W dalszym ciągu trwa usuwanie skutków nawałnicy, zabezpieczanie uszkodzonych budynków, a także szacowanie strat. Wójt Gminy jest w ciągłym kontakcie z Lubelskim Urzędem Wojewódzkim w kwestii pomocy najbardziej poszkodowanym.