Akcja „Profilaktyka to męska sprawa” realizowana jest w ramach listopadowego Movember.
Listopad to miesiąc dedykowany mężczyznom. To idealny czas, aby mówić o profilaktyce męskich nowotworów, szczególnie, że rak jądra dotyczy głównie młodych mężczyzn. Statystyki są niepokojące, ponieważ w 2020 r. w Polsce na nowotwory złośliwe zachorowało ponad 72 tysiące mężczyzn, z czego aż 1/4 przypadków dotyczyła nowotworów układu moczowo-płciowego. Pomimo tego, że ryzyko jest wysokie, tylko 1/3 mężczyzn powyżej 35 roku życia odwiedziła urologa, a po 55 roku życia aż 61% mężczyzn nigdy nie skorzystało z wizyty u tego specjalisty.
Profilaktyka męska
Badania profilaktyczne pozwalają wykryć nowotwory we wczesnym stadium, co znacznie zwiększy szanse na skuteczne leczenie. Często zgłaszamy się do lekarza zbyt późno, dlatego tak ważne jest przypomnienie i zachęcenie do własnej profilaktyki.
W każdym wieku należy pamiętać o regularnym samobadaniu jąder. Znaczna część zachorowań dotyczy mężczyzn w wieku 20-39 lat. W 95 proc. przypadków może być całkowicie wyleczalny. Warunkiem jest jego wczesne wykrycie.
Po 40 roku życia warto zacząć regularnie badać prostatę (PSA oraz konsultacja urologiczna). Skierowanie do urologa można otrzymać od lekarza POZ.
Po 60 roku życia raz w roku powinno się zrobić USG jamy brzusznej w celu oceny m.in. nerek
i pęcherza moczowego.
O tym kiedy i jakie badania warto zrobić przypomni Kalendarz Badań, który znajdziemy w Akademii NFZ – serwisie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Materiały edukacyjne, przygotowane przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia dostępne są na kanale YouTube Akademia NFZ w filmie pt. Rak jądra głównie u młodych mężczyzn – co musisz wiedzieć?
Więcej informacji na temat profilaktyki męskich nowotworów, można znaleźć także w Poradniku Pacjenta o profilaktyce męskich nowotworów, dostępnych na stronie NFZ.
Programy Profilaktyczne
Jednym z programów, który ma na celi wczesne wykrycie raka prostaty jest Profilaktyka 40 PLUS. W pakiecie dla panów program zawiera badanie w kierunku PSA, czyli swoistego antygenu stercza. Poziom tego antygenu jest oznaczony w badaniu krwi i wskazuje ewentualne choroby prostaty.
Program Profilaktyka 40 PLUS to bezpłatne badania profilaktyczne dla wszystkich Polek i Polaków powyżej 40. roku życia. Zestaw badań zależy od płci, stanu zdrowia i stylu życia.
Jakie badania są w pakiecie dla mężczyzn można znaleźć pod adresem: https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/program-profilaktyka-40-plus
Żeby skorzystać z programu, trzeba wypełnić ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Po wypełnieniu ankiety, personalizowane skierowanie wygeneruje się automatycznie.
Na badanie można zapisać się przez IKP albo w przychodni, która bierze udział w programie: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/profilaktyka-40-plus
Uwaga!
Jeżeli otrzymane wyniki badań wskazują na nieprawidłowości, trzeba koniecznie skonsultować je ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej!
Z programu można skorzystać po raz drugi, jeżeli od ostatnich badań minęło ponad
12 miesięcy. Program Profilaktyka 40 Plus trwa do końca 2024 roku.
Przyłącz się do akcji Movember
Movember to coroczna akcja społeczna, organizowana w listopadzie, której celem jest podniesienie świadomości na temat zdrowia mężczyzn, w szczególności profilaktyki chorób nowotworowych.
Słowo “Movember” pochodzi od połączenia dwóch angielskich wyrazów: “moustache” (wąsy) i “November” (listopad), ponieważ symbolem akcji stały się wąsy, które mężczyźni zapuszczają w tym miesiącu. Movember to jednak coś więcej niż akcja zapuszczania wąsów. Ta akcja to przypomnienie, aby mężczyźni dbali o swoje zdrowie, robili badania profilaktyczne
i zwracali uwagę na stan swojego ciała, a także kondycję psychiczną.
Poniżej znajduje się grafika instruktażowa dotycząca samobadania jąder. Zachęcamy wszystkich mężczyzn do profilaktyki !