Szanowni Państwo,
Wielkimi krokami zbliża się Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków! Wydarzenie to obchodzone jest niemal we wszystkich krajach Europy od roku 1983. W kalendarzu na datę obchodów wyznacza się 18 kwietnia, jak wiemy data ta w roku 2022, jest problematyczna, koliduje bowiem z drugim dniem Świąt Wielkanocnych. Z przyczyn zrozumiałych proponujemy więc, żebyśmy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków uczcili w dogodniejszym terminie czyli 23 kwietnia (sobota). Na ten szczególny dzień planujemy wycieczkę badawczą pod tytułem Zabytki z Bayerem!
Dla osób interesujących się przeszłością Krasnegostawu Maciej Bayer jest postacią znaną, szczególnie jako inżynier powiatu krasnostawskiego i budowniczy drogi Zamość-Piaski. Niewiele się jednak mówi o jego zamiłowaniach starożytniczych. Podczas wycieczki zajmiemy się więc po części jego postacią również i pod tym kątem. Badając postać Macieja Bayera będziemy się posiłkować zabytkami, które były z nim związane i poprzez swój specyficzny język opowiadają o jego zamiłowaniach przeszłością. Wydarzenie jest bezpłatne, ogranicza nas jednak liczba miejsc: 20 osób. Obowiązuje więc stara zasada: kto pierwszy ten lepszy. Jeśli ktoś z Państwa będzie chciał uczestniczyć w wydarzeniu prosimy o zapisywanie się na wycieczkę dzwoniąc na numer Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie (82 576 36 63) lub poprzez kontakt na FB.
W tym roku Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków w powiecie krasnostawskim organizowany jest przez trzy instytucje, które postanowiły połączyć siły – tymi instytucjami są Dom Kultury w Kraśniczynie, Gminny Ośrodek Kultury w Fajsławicach oraz Muzeum Regionalne. Warto, też zwrócić uwagę, że Koło Gospodyń Wiejskich w Marysinie zadba o podniebienia uczestników wycieczki badawczej.
Poniżej przedstawiamy plan wydarzenia:
1. Zbiórka na placu przy kościele p.w. Św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie.
2. Krasnystaw. Pałacyk biskupi – przedstawienie postaci Macieja Bayera i jego związek Krasnymstawem: Maciej Bayer jako właściciel pałacyku biskupiego i historia kamiennych odrzwi/futryny wmurowanej przez inżyniera w budowlę (czas: 20 minut).
3. Przejazd z Krasnegostawu do Fajsławic (czas: 20 minut).
4. Fajsławice. Przy kościele p.w. Świętego Jana Nepomucena – miłosne historie: opowieść o grobie Macieja Bayera i jego żony Emilii ze Szturmów (czas 20 minut).
5. Fajsławice. Cmentarz – zwiedzanie zabytkowego cmentarza (czas 30 minut).
6. Fajsławice. Gminny Ośrodek Kultury w Fajsławicach – poczęstunek (czas 30 minut).
7. Przejazd do Łopiennika Nadrzecznego (czas 10 minut).
8. Łopiennika Nadrzeczny. Kopiec w lesie upamiętniający budowę drogi Zamość-Piaski. Kilka słów o Bayerze jako o starożytniku (czas 10 minut).