Początek listopada jest czasem pamięci i modlitwy za bliskich zmarłych. To czas zadumy i refleksji nad przemijaniem oraz tęsknotą za ludźmi, którzy zajmowali w naszym życiu i sercu szczególne miejsce.
Odwiedzając groby, dbając o nie, zapalając znicze i poświęcając modlitwę, oddajemy zmarłym szacunek i pielęgnujemy o nich pamięć. Niezwykle ważne są miejsca pamięci związane z historią danego regionu czy miejscowości. Są to cmentarze wojenne i pomniki pamięci, mogiły żołnierzy walczących o wolność kraju. W każdej miejscowości bowiem znajdują się miejsca, o których kolejne pokolenia powinny wiedzieć, pamiętać i o nie dbać.
Taki właśnie cel przyświeca projektowi „Młodzi spadkobiercy pamięci”, który realizowany jest przez Oddziałowe Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Inicjatywa jest nauką patriotyzmu uzewnętrzniającego się poprzez oddanie hołdu i szacunku tym, którzy zginęli za Ojczyznę. Jest również lokalną formą upamiętnienia ważnych wydarzeń i postaci w dziejach narodu polskiego.
3 listopada 2022r. Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie dr Robert Derewenda, Wójt Gminy Fajsławice Janusz Pędzisz, Zastępca Wójta Mieczysław Paluch oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Fajsławicach wraz z Dyrektorem Anetą Kosmalą odwiedzili cmentarz z okresu I wojny światowej w Boniewie. To tu znajdują się 2 mogiły zbiorowe żołnierzy Wojska Polskiego poległych w wojnie obronnej 26 września 1939r., które zostały odnowione w obecnym 2022r. przez Oddziałowe Biuro Upamiętnienia Walki i Męczeństwa IPN w Lublinie.
Spotkanie było ważną lekcją historii dla młodych ludzi, a słowa skierowane do nich przez Dyrektora IPN-u przywołały wydarzenia z kart dziejów naszego narodu, które wierzymy, że będą impulsem do pielęgnowania postaw patriotycznych u młodzieży.
Na zakończenie spotkania wszyscy wspólnie zapalili znicze na mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego.
Cieszymy się, że nasi uczniowie mogli uczestniczyć w inauguracji projektu „Młodzi spadkobiercy pamięci” i mamy nadzieję, że będą aktywnie brali udział w pielęgnowaniu pamięci o bohaterach, dzięki którym dziś mogą żyć w wolnej, niepodległej Polsce.