Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 15 listopada 2024 15:19
Przeczytaj!
Czyste powietrze
BIP
ZSCKR w Siennicy Różanej
zachmurzenie małe

Temperatura: 7°C Miasto: Fajsławice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 14 km/h

Platforma Żywnościowa

Krajowy Ośrodek Wparcia Rolnictwa uprzejmie informuje, że na Giełdowym Rynku Rolnym utworzonym w ramach projektu „Platforma Żywnościowa”, prowadzonym przez Towarową Giełdą Energii S.A. w Warszawie, został wprowadzony do obrotu kolejny produkt tj. kukurydza w klasie jakościowej A. Obrót tego produktu będzie prowadzony, podobnie jak pszenicą i żytem, w formule rynku kasowego w ramach dwóch równolegle działających systemów tj. w systemie kursu jednolitego i w systemie aukcyjnym.
Platforma Żywnościowa

Jednocześnie informuję, że trwają prace nad wprowadzeniem kolejnych produktów rolno-spożywczych do obrotu giełdowego: rzepak i koncentrat soku jabłkowego,
a także nad uruchomieniem rynku terminowego dla towarów rolnych, na którym przedmiotem obrotu będą kontrakty terminowe umożliwiające zawieranie transakcji
z dostawą towaru w przyszłości.

Ponadto, uprzejmie informuję, że Towarowa Giełda Energii S.A. podjęła decyzję
o zwolnieniu magazynów działających w Systemie Magazynów Autoryzowanych (SMA) z następujących opłat:

  •  od wniosku o autoryzację magazynu zbożowego,
  •  za przeprowadzenie dodatkowej kontroli autoryzacyjnej,
  •  rocznych za uczestnictwo w Systemie Magazynów Autoryzowanych .

Zwolnienia te będą obowiązywały do 31 grudnia 2021 r.

 

„Platforma Żywnościowa” to pionierskie i innowacyjne rozwiązanie, przygotowane
w odpowiedzi na postulaty oraz konsultacje z przedstawicielami sektora rolno-spożywczego.
Jednym z głównych elementów niezbędnym dla funkcjonowania nowej formy handlu jest  stworzenie systemu magazynów autoryzowanych. Stworzono dwa odrębne podsystemy funkcjonowania magazynów autoryzowanych tj. magazyny świadczące odpłatnie usługi przyjmowania i przechowywania zbóż właścicielom (producentom, handlowcom), którzy decydują o sprzedaży produktów na giełdzie oraz magazyny nieświadczące usług odpłatnego przechowywania, w których właściciele magazynów mogą oferować do sprzedaży na giełdzie własne produkty (np. duzi producenci, grupy producentów, spółdzielnie rolników, handlowcy).

Proponowana forma handlu stanowi także możliwość rozszerzenia dotychczasowej działalności gospodarczej w postaci nowego kanału handlu lub odpłatnego świadczenia usług przechowywania zbóż. Więcej informacji o Giełdowym rynku rolnym znajduje się na stronie internetowej Towarowej Giełdy Energii S.A. pod adresem https://tge.pl/rtrs .

Mając powyższe na uwadze zwracam się z prośbą o rozpropagowanie ww. informacji wśród potencjalnych uczestników rynku, w szczególności wśród magazynów oraz producentów rolnych z terenu działania Państwa gminy. Dotarcie do jak największego grona odbiorców przyczyni się do rozpowszechniania wiedzy o Giełdowym Rynku Rolnym, a tym samym pozwoli pozyskać kolejnych uczestników zainteresowanych zawieraniem transakcji za jego pośrednictwem.


Podziel się
Oceń