Do 31 października 2023 r. producenci malin, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy, mogą składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o pomoc finansową.
Dokumenty można składać osobiście w biurach powiatowych ARiMR właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta malin. Można również wysłać wniosek drogą pocztową, przez platformę ePUAP lub korzystając z usługi mObywatel.
O pomoc mogą ubiegać się producenci malin, którzy prowadzą działalność jako mikro, małe, średnie lub duże przedsiębiorstwa; mają nadany przez ARiMR numer identyfikacyjny, i którzy w 2023 r. złożyli wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich.
Wsparcie nie przysługuje tym producentom, którzy złożyli wnioski w naborze trwającym od 6 do 20 października 2023 r. (wsparcie dla plantatorów krzewów owocowych, którzy ponieśli szkody w owocujących uprawach krzewów owocowych i truskawek w wysokości co najmniej 70 proc. na powierzchni występowania tych upraw w wyniku przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu).
Wysokość wsparcia będzie wyliczona jako iloczyn deklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich powierzchni upraw malin i stawek, które wynoszą:
• 2 500 zł na 1 ha powierzchni upraw malin, jeśli ubiegający się o wsparcie nie skorzystał z dofinansowania w ramach innego naboru ogłoszonego w tym roku w związku z wystąpieniem klęsk;
• 1 250 zł na 1 ha powierzchni upraw malin, do których plantator złożył wniosek o udzielenie pomocy w związku ze szkodami wynoszącymi od 30 do 70 proc.
Dofinansowaniem może być objęte maksymalnie 10 hektarów upraw malin.