11 listopada w całym kraju odbywały się uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości. Tak było również w Gminie Fajsławice, gdzie samorząd wspólnie z mieszkańcami świętowali 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.
Uroczyste obchody rozpoczęła msza święta odprawiona w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym św. Jana Nepomucena przez księdza Roberta Śliża.
Obecność pocztów sztandarowych gminnych szkół, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz harcerzy ze Szkoły Podstawowej w Fajsławicach nadała uroczystości wyjątkowy i podniosły charakter. Oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców gminy, obecni byli przedstawiciele samorządu gminnego Wójt Janusz Pędzisz, Zastępca wójta Mieczysław Paluch, Przewodniczący i Radni Rady Gminy Fajsławice Sławomir Michalak, druhowie z poszczególnych jednostek OSP na czele z Prezesem Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP w Fajsławicach Tadeuszem Chruścielem i dyrektorzy placówek oświatowych i jednostek organizacyjnych gminy.
Po zakończonej mszy w uroczystym orszaku wszyscy zebrani udali się na Stary Cmentarz, gdzie pod pomnikiem Powstańców Styczniowych złożono wieniec i zapalono znicze, aby oddać hołd poległym za ojczyznę. Wartę przy pomniku pełniły druhny drużyny harcerskiej Dąbrowa.
Wójt Gminy Janusz Pędzisz w swoim przemówieniu podkreślił rolę i znaczenie pamięci o tym Święcie Narodowym, znaczenie wolności i niepodległości w rozwoju Narodu i pojedynczego człowieka. Wójt Gminy zwrócił uwagę na współczesne znaczenie wartości patriotyzmu, jako umiłowania Ojczyzny, zgody i wzajemnego szacunku.
Dalsze świętowanie odbyło się w sali posiedzeń urzędu gminy. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego uczniowie Szkoły Podstawowej im. bł. Jana Pawła II w Siedliskach Drugich zaprezentowali piękną część artystyczną „Kochana Polsko…” pod kierunkiem pani Beaty Michalak i Pani Magdaleny Furgała.
Występ zakończyła wykonana przez panią Małgorzatę Furgałę aria Królowej Bony z opery „Zygmunt August” Tadeusza Jotejki, opowiadająca o tęsknocie za krajem ojczystym, która wprowadziła wszystkich w wyjątkowy nastrój.
Na zakończenie świętowania dla wszystkich zebranych czekał pyszny poczęstunek, który przygotowało nowo powstałe Koło Gospodyń Wiejskich „Niezłe Ziółka” w Boniewie. Każdy mógł spróbować smacznych pierogów, które sprawdziły się jako doskonały debiut działalności nowego koła gospodyń.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim obecnym, którzy uczestniczyli w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości, a także wszystkim zaangażowanym w jego ubogacenie, przygotowanie i czynny udział.