Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 02:51
Przeczytaj!
Czyste powietrze
BIP
ZSCKR w Siennicy Różanej
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°C Miasto: Fajsławice

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 27 km/h

Wycieczka badawcza "Zabytki z Bayerem"

Wycieczka badawcza "Zabytki z Bayerem"

Autor: Urząd Gminy Fajsławice

 

W ramach Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków Muzeum Regionalne w Krasnymstawie, Dom Kultury w Kraśniczynie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Fajsławicach zorganizowało wycieczkę badawczą pt.: „Zabytki z Bayerem”.

Jak sama nazwa wskazuje wycieczka poświęcona została osobie Macieja Bayera – mieszkańca Fajsławic, który związany z terenem powiatu krasnostawskiego miał ogromny wkład w historię tego regionu oraz jego rozwój. To postać również bardzo znacząca dla historii budownictwa drogowego, był bowiem jednym z pierwszych inżynierów drogowych w Królestwie Polskim. Pod jego nadzorem i na podstawie jego projektów wybudowano wiele dróg twardych. Jedną z pierwszych była droga trasy Piaski – Zamość, budowana w latach 1834-1836. Nadzorował również budowę dróg z Piask do Chełma, z Chełma do Raciborowic i Hrubieszowa, a także z Zamościa do Tomaszowa.

            W planie wycieczki nie mogło zabraknąć przystanku w gminie Fajsławice, gdzie na terenie kościoła parafialnego pw. Św. Jana Nepomucena znajduje się pomnik nagrobny wraz z grobowcem rodziny Bayerów – Macieja i jego żony Emmy. Pomnik ten został wzniesiony w 1842r., a jego fundatorami był właśnie Maciej Bayer wraz z siostrą Marią.  Te i inne bardzo ciekawe informacje dotyczące życia budowniczego przekazał uczestnikom wycieczki Konrad Grochecki z Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie. Wśród obecnych była również młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Fajsławicach wraz z nauczycielami - Iwoną Sałagą i Anną Wolińską.

Zebrani zwiedzili również stary cmentarz w Fajsławicach, na którym znajduje się wiele zabytkowych pomników i grobowców m.in. Pomnik Powstańców Styczniowych, pomnik  Teodora Opęchowskiego, Józefa Czerwińskiego, a także grobowiec rodziny Florkowskich czy ruiny kaplicy grobowej Jana Sławy Hakenszmita.

Wycieczka zakończyła się miłym spotkaniem przy smacznym poczęstunku, który przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Kreatywne Marysieńki” w Marysinie.

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń